- Komentowany wyrok NSA został wydany na podstawie wyroku TSUE C-499/16, dotyczącego możliwości wpływu terminu przydatności do spożycia na stosowaną stawkę VAT. To jeden z wielu sporów mających swój zalążek w polskich przepisach, które niejednokrotnie uzależniają stawkę VAT od składu danego produktu, jego właściwości, bądź terminu przydatności do spożycia.

W ocenie TSUE, unijna dyrektywa nie zabrania takiego różnicowania stawek, jeśli nie narusza to zasady neutralności podatku. Zasada ta zabrania odmiennego traktowania podobnych, konkurencyjnych produktów, a sama stawka VAT nie może powodować uprzywilejowania jednych produktów wobec drugich. Jak wskazał TSUE, zbadanie tego należy już do sądu krajowego.

W ostatnim czasie ustawodawca zapowiedział, że trwają prace nad zmianami w zakresie stosowania odpowiednich stawek VAT, których celem ma być wyeliminowanie niekonsekwencji i nieracjonalności w stawkach VAT, co z kolei ma prowadzić do zapewnienia jednakowego opodatkowania podobnych towarów. Musimy uzbroić się w cierpliwość, aby przekonać się, czy i w jakim kształcie zostaną wprowadzone zmiany w tym zakresie.