1.       Dlaczego warto współpracować z firmą LSW?

Nasza kancelaria ma ugruntowaną pozycję lidera w branży własności intelektualnej i IT, posiada również znaczące i wszechstronne doświadczenie w obsłudze transakcji dla znaczących klientów indywidualnych oraz firm. Nigdy się tym specjalnie nie chwaliliśmy, ale poważnych spraw było do tej pory zaskakująco dużo i będziemy ten kapitał wykorzystywać pełniej. Jesteśmy firmą dojrzałą i bazując na zebranych doświadczeniach, dostrzegamy obecnie potrzebę korekty kierunku, gdy idzie o mix oferowanych usług i koszty obsługi klientów. Wiemy, że klienci częściej poszukują doradców mających cechy liderów wyznających te same wartości w podejmowanych strategicznych działaniach biznesowych. Widzimy też wartość w szerszym otwarciu się na specyficzne potrzeby klientów i lepszym dopasowaniu usług, również pod względem kosztów. Jeśli klienci będą lepiej rozumieć naszą ofertę, a my zaoferujemy nowe możliwości, rozwiniemy zestaw wyróżniających nas kompetencji transakcyjnych. Łączy się to również z możliwością osiągania większej marży przy zachowaniu podobnego poziomu kosztów dla klientów.

Oczywistym kapitałem naszej firmy są prawnicy, a integralność zawodowa jest fundamentem zaufania. W LSW zebraliśmy zespół nowocześnie myślących i twórczych osób. Uczymy naszych prawników, że klienci podchodzą do swoich spraw biznesowych strategicznie i pragmatycznie. Uświadomienie tego zmienia kontekst i sposób naszej pracy. Każdy projekt staje się jednocześnie procesem biznesowym, a to rozwija nasze umiejętności. Pozytywnie oceniam też nasz potencjał ludzki - osobowościowo tworzymy interesującą mozaikę doświadczeń i charakterów. Aby się dalej rozwijać, stawiamy na różnorodność, a to oznacza między innymi, że LSW będzie pozyskiwać prawników z przygotowaniem finansowym, biznesowym i transakcyjnym oraz ekspertów w wybranych dziedzinach. Będąc wewnątrz organizacji, jestem dobrej myśli, jeśli idzie o budowanie reputacji i wizerunek kancelarii. 

2.       Na czym chce się Pan skupić jako wspólnik LSW? Jakie plany na 2019?

Po roku mojej obecności w LSW wraz ze wspólnikami podjęliśmy decyzję o powiększeniu grupy kluczowych osób w LSW o moją osobę, z czego skwapliwie skorzystałem. Zmiana mojej roli w LSW ma związek z decyzjami operacyjnymi, jakie podjęliśmy w trakcie pierwszego roku naszej wspólnej pracy. W drugim półroczu 2018 r. zdecydowaliśmy o stopniowej rozbudowie wybranych praktyk LSW i korekcie kierunków działalności, o czym wspomniałem wcześniej.

Stawiamy na kompleksowość obsługi i najwyższą jakość usług. Już dzisiaj liderami praktyk są eksperci o rozpoznawalnych nazwiskach, a partnerzy firmujący działalność kancelarii posiadają unikalne doświadczenia, praktykę i cenne umiejętności biznesowe. Natomiast o zaufaniu klientów i sile rynkowej kancelarii decydować będzie skuteczność naszej współpracy. Wspólna praca i wymiana informacji przekłada się wprost na efektywność i warunkuje realizację wszystkich pozostałych celów. Nie interesuje nas funkcjonowanie jako zbioru indywidualnych praktyk - zespół LSW ma być rozpoznawalny jako całość.

To co powiedziałem wyżej, stanowi zbiór deklaracji. To nic złego formułować deklaracje, o ile są wspólne i realnie współdzielone. Wydaje mi się, że w naszym najprostszym rozumieniu zlecenie usług kancelarii powinno być połączeniem koncepcji: one stop shop oraz made to measure. Odpowiadamy za kompletny produkt, który ma być bez zarzutu i przekraczać oczekiwania klienta. Każdy klient ma wyjść w pełni zadowolony i pamiętać o nas przy kolejnej, nawet zupełnie innej sprawie.

Będziemy z uwagą i starannością rozwijać ten model, włączając do współpracy przy projektach poszczególne praktyki i poszerzając ofertę dla klientów, dotychczas skupionych na pracy z kancelarią tylko w jednym obszarze działalności. Widzimy znaczący potencjał i korzyści z takiego podejścia. Wierzymy, że nasi klienci odczują znaczącą poprawę w odbiorze naszych usług.

3.       Jakie obserwuje Pan trendy na rynku prawniczym? Jak, Pana zdaniem, kancelarie powinny odpowiadać na różnorodne potrzeby klientów?

Widzimy, że po fali tworzenia kancelarii specjalistycznych, butikowych, prowadzących homogeniczne i wąskie praktyki, niezaspokojona w pełni jest nieco odmienna potrzeba. Obecnie rynek przedsiębiorstw potrzebuje kancelarii posiadających zdolność całościowej obsługi kompleksowych procesów związanych ze strategicznym zarządzaniem przyszłością firmy, co obejmuje zdolność do współpracy przy ustalaniu i realizacji całościowych strategii, zdolności obsługi strategicznych transakcji, inwestycji i akwizycji, finansowań, restrukturyzacji, ochrony własności intelektualnej oraz tajemnic przedsiębiorstwa. Uważam, że do takich celów potrzebne są kancelarie takie jak nasza, umiejące spojrzeć na projekt i potrzeby klientów z różnych perspektyw i zaproponować plan działania od A do Z. Wierzę, że LSW jest takim miejscem.

 

Artur Zawadowski, LL. M., radca prawny, Attorney and counselor at law (stan Nowy Jork), Wspólnik LSW, kieruje praktyką restrukturyzacji.

Firmę prawniczą LSW tworzy zespół 60 prawników wspieranych przez wykwalifikowany zespół administracyjny. Kancelaria jest jedną z lepiej rozpoznawalnych na polskim rynku.