W dniu 6 października 2022 roku Rada Najwyższa Ukrainy zatwierdziła projekt ustawy nr 5270 o e-rezydencji.
E-rezydencja Ukrainy to specjalny status dla obcokrajowców, który otwiera możliwość prowadzenia działalności gospodarczej na Ukrainie online.
Po wejściu w życie ustawy, cudzoziemcy będą mogli:
– uzyskać status e-rezydenta,
– zarejestrować się jako osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą w III grupie (bez fizycznej obecności na terytorium Ukrainy),
– płacić jednolity podatek w wysokości 5% od uzyskanych dochodów,
– otworzyć rachunek bankowy online dla celów prowadzenia działalności gospodarczej.
Opodatkowanie i raportowanie dla e-rezydentów zostanie zautomatyzowane, co pomoże wypełniać budżet państwa i rozwijać cyfrową markę Ukrainy.
Jak to będzie działać:
Cudzoziemiec powinien zarejestrować się w programie „Dia” (ukr. – “Дія”) i przejść kontrolę finansową oraz bezpieczeństwa. Po domyślnym przejściu wszystkich kontroli taka osoba staje się e-rezydentem i e-podatnikiem w 3 grupie podatkowej (nie będąc płatnikiem VAT) i otrzymuje elektroniczny podpis.
W takim przypadku e-rezydent może zdalnie otworzyć konto bankowe, dla którego bank będzie agentem podatkowym. Podatek dochodowy wynosi 5% w ramach limitu dla indywidualnego przedsiębiorcy z 3 grupy podatkowej.
Wszystkie dokumenty mogą być sporządzane przez e-rezydenta w formie elektronicznej, cała korespondencja z Państwową Służbą Podatkową Ukrainy będzie się odbywała online, wszystkie rozliczenia mogą być w postaci przelewów bankowych.
Lista krajów, których obywatele mogą zostać e-rezydentami Ukrainy, będzie ustalana przez Rząd Ukrainy.
E-rezydentami nie mogą być:
- obywatele Ukrainy;
- cudzoziemcy posiadający zezwolenie na pobyt stały w Ukrainie lub będący już rezydentami podatkowymi Ukrainy;
- bezpaństwowcy;
- osoby otrzymujące dochody (za towary, prace lub usługi), których źródłem pochodzenia jest Ukraina (z wyjątkiem dochodów pasywnych);
- osoby, które są obywatelami, rezydentami lub osobami, których miejsce stałego pobytu (zamieszkania, zameldowania) znajduje się w państwach (jurysdykcjach) niewłączonych przez Rząd Ukrainy do Wykazu państw, których obywatele lub rezydenci mogą uzyskać status e-rezydenta.
Na liście państw, których obywatele lub rezydenci mogą uzyskać status e-rezydenta, nie może znaleźć się państwo-agresor i/lub państwo okupacyjne w stosunku do Ukrainy, a także państwa znajdujące się na liście państw (jurysdykcji) wysokiego ryzyka FATF.
Projekt ustawy wejdzie w życie po podpisaniu go przez Prezydenta Ukrainy i oficjalnego opublikowania.
Artykuł został przygotowany na podstawie materiałów dostępnych pod linkiem: https://t.me/yzheleznyak/2628
Więcej informacji można znaleźć na naszej stronie: ukraina.lsw.com.pl.
W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości zachęcamy do kontaktu:
#LSW #Polska #Ukraina #prawnik #pomoc #pomocobywatelomUkrainy #pomagamUkrainie