Miliony obywateli Ukrainy zostało zmuszonych szukać schronienia poza granicami kraju tuż po rozpoczęciu wojny. Podczas pobytu za granicą wielu z nich otrzymuje pomoc pieniężną i materialną od innych krajów oraz ich funduszy państwowych, zagranicznych kampanii i organizacji.

Powstaje więc pytanie, czy trzeba deklarować taką pomoc na Ukrainie i płacić od niej podatki?

Zgodnie z Ordynacją Podatkową Ukrainy podatnicy są zobowiązani do składania corocznego oświadczenia majątkowego i dochodów wraz z późniejszą zapłatą podatków. Obowiązujące przepisy przewidują jednak wyjątek dotyczący opodatkowania dochodów uzyskanych za granicą. Dotyczy to osób i członków rodzin pierwszego stopnia pokrewieństwa, którzy ucierpieli w wyniku napaści zbrojnej Federacji Rosyjskiej, a którzy skorzystali z prawa do czasowej ochrony za granicą i korzystania z pomocy obcych państw i ich funduszy państwowych.

W związku z tym obywatele Ukrainy, którzy skorzystali z prawa do ochrony czasowej w innych krajach świata, są zobowiązani do zadeklarowania jako dochodu zagranicznego pomocy otrzymanej od innych krajów, ich funduszy państwowych, zagranicznych kampanii i organizacji. Jednocześnie podatek od tego zagranicznego dochodu oraz opłata wojskowa od wysokości takiej pomocy nie jest ustalana i nie jest płacona.

‼! Dodatkowo informujemy: obywatele Ukrainy mają możliwość złożenia deklaracji podatkowej drogą elektroniczną za pośrednictwem Elektronicznej Gabinetu: https://cabinet.tax.gov.ua/ w dziale „EK dla obywateli” – „Deklaracja podatkowa od stanu majątkowego i dochodów”.

Artykuł został przygotowany na podstawie materiałów dostępnych pod linkiem:  https://t.me/dmytro_lubinetzs/1657

Więcej informacji można znaleźć na naszej stronie: ukraina.lsw.com.pl.

W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości zachęcamy do kontaktu:

#LSW #Polska #Ukraina #prawnik #pomoc #pomocobywatelomUkrainy #pomagamUkrainie