Podcasty

Legalne rozmowy

Podcast, w którym wraz z ekspertem Kancelarii LSW - Maciejem Kubiakiem oraz jego gośćmi, rozmawiamy o prawnych i technologicznych wyzwaniach stojących przed światem w XXI wieku. Jeśli interesuje Państwa tematyka naszych rozmów, zapraszamy również na lswipblog.pl - Bloga Kancelarii LSW o nowych technologiach i własności intelektualnej.

Odcinki

Odc #1 Prawo a siła wyższa w świecie realnym i wirtualnym

Jak odnaleźć się w nowej rzeczywistości, w sytuacjach, na które nie mamy wpływu? Jak zabezpieczyć swój biznes? Jak radzić sobie w dobie niepewności i kryzysów - cyfrowych i epidemiologicznych? Na czym polega należyta staranność w tworzeniu i wykonywaniu umów, szczególnie na wypadek niespodziewanych wydarzeń? Na te i wiele innych tematów rozmawiamy z radcą prawnym Sandrą Wieczorek i adwokatem Maciejem Kubiakiem z kancelarii LSW.
19 marca 2020 33 min.

Odc #2 Czy można kontrolować sztuczną inteligencję?

Czym dyskusja na temat sztucznej inteligencji wyróżnia się na tle innych? Jak złożone jest to zagadnienie i na co należy zwracać uwagę w pierwszej kolejności? W jaki sposób możemy podejść do tematu regulacji sztucznej inteligencji? Jakie znaczenie mają dane, którymi ją karmimy? Między innymi te pytania postawimy sobie w drugim odcinku Legalnych Rozmów. Zapraszamy wraz z radcą prawnym Sandrą Wieczorek i adwokatem Maciejem Kubiakiem z kancelarii LSW.
30 marca 2020 32 min.

Odc #3 Deepfake – szansa, czy zagrożenie?

Czym jest deepfake? Czy technologia może być jednoznacznie zła? Czy deepfake ma jasne strony? Czy Salvador Dalí jest nieśmiertelny? Czy można wskrzesić James’a Dean’a? Jakie ramy prawne nadać deepfake? Czy przed deepfake można się bronić? Odpowiedzi na te pytania poszukamy wspólnie z Sandrą Wieczorek i Maciejem Kubiakiem z kancelarii LSW w trzecim odcinku Legalnych Rozmów.
6 kwietnia 2020 30 min.

Odc #4 Gaming a prawo

Czym jest gaming? Jakie procesy twórcze można prześledzić w grach? Czy obecnie obowiązujące regulacje są wystarczające? Co jest największym prawnym wyzwaniem w kontekście gier? I co mają wspólnego środkowoamerykański dyktator, tatuaż i gry? Odpowiedzi na te pytania poszukamy wspólnie z Sandrą Wieczorek i Maciejem Kubiakiem z kancelarii LSW w czwartym odcinku Legalnych Rozmów.
14 kwietnia 2020 28 min.

Odc #5 Cyberbezpieczeństwo

Trwająca obecnie pandemia spowalnia i utrudnia działania wielu obszarów naszej gospodarki. W tym samym czasie, stworzyła się przestrzeń do rozwoju cyberprzestępczości. Co należy wiedzieć o tym zagrożeniu? Na co zwracać uwagę oraz jakich procedur przestrzegać, aby uchronić się przed cyberatakiem? O globalnym teście przed jakim stanęli przedsiębiorcy, prognozach przemodelowania stylu pracy oraz konkretnych sposobach na zachowanie bezpieczeństwa danych swoich i firmy, opowiedzą nam Sandra Wieczorek i Maciej Kubiak z Kancelarii LSW.
28 kwietnia 2020 26 min.

Odc #6 Prywatność - co to znaczy w czasach technologicznej i epidemicznej rewolucji?

Od kilku lat temat prywatności jest mocno obecny w debacie publicznej. Pochylamy się nad jej ochroną, ale i ograniczaniem. Rozwój technologii i wygoda użytkownika zwiększyły tolerancję wobec ingerencji w nasze życie. Czy w świecie opanowanym przez new tech jest jeszcze miejsce na prywatność? Jakie dane i komu oddajemy oraz za co? Jakie są tendencje i strategie globalnych graczy w zakresie prawa do prywatności? Czy mocna polityka ochrony prywatności w Unii Europejskiej wystarczy, aby uchronić nasze dane w perspektywie globalnej? Czy realne byłoby rozwiązanie ograniczenia nowoczesnych technologii, które tak ułatwiają codzienne funkcjonowanie? Wreszcie jak zjawisko epidemii wpłynie na akceptację ograniczania prywatności w zamian za poczucie bezpieczeństwa? Odpowiedzi poszukamy wraz z Sandrą Wieczorek i Maciejem Kubiakiem z Kancelarii LSW.
18 maja 2020 37 min.

Odc #7 Jak robotyzacja i automatyzacja zmienia biznes i społeczeństwo?

Wdrażanie innowacji w biznesie często obejmuje robotyzację. Coraz bardziej zaawansowane roboty, czy szerzej rozwiązania techniczne, zaczynają towarzyszyć ludziom w pracy, a nawet ich zastępować. Rodzi to wiele pytań i wątpliwości natury prawnej, etycznej i społecznej. W jakim kierunku zmierza robotyzacja? Jak zmieni się nasza praca? Jak wdrażać innowacje w biznesie? Jakie zagadnienia prawne trzeba wziąć pod uwagę wprowadzając automatyzację i motoryzację w firmach? Między innymi na te pytania postaramy się odpowiedzieć w rozmowie z Sandrą Wieczorek i Maciejem Kubiakiem z kancelarii LSW.
8 czerwca 2020 36 min.

Odc #8 Innowacje i technologia w służbie zdrowia – czy w Polsce to przyszłość, czy teraźniejszość?

Czy służba zdrowia jest otwarta na innowacje? Jaka była perspektywa lekarzy i pacjentów przed pandemią, a jaka jest teraz? Które z innowacyjnych rozwiązań już zyskały na popularności i zdobyły zaufanie pacjentów? Na co należy stawiać nacisk przy wprowadzaniu innowacji w systemie ochrony zdrowia? Z jakimi wyzwaniami prawnymi wiąże się wdrażanie innowacji w branży life science i medycznej? Na te i inne pytania, poszukamy odpowiedzi wspólnie z Sandrą Wieczorek i Maciejem Kubiakiem z Kancelarii LSW.
25 czerwca 2020 31 min.

Odc #9 Kto odpowie za błąd AI?

Jaką bierzemy na siebie odpowiedzialność wdrażając rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji? Na jakim etapie są regulacje dotyczące wykorzystywania sztucznej inteligencji? Jak bardzo technologia wyprzedza rzeczywistość, a szczególnie tę legislacyjną? Czym powinni kierować się ci przedsiębiorcy, którzy budują swój biznes w oparciu o sztuczną inteligencję? Między innymi na te pytania poszukamy odpowiedzi wraz z Sandrą Wieczorek i Maciejem Kubiakiem z Kancelarii LSW.
22 lipca 2020 28 min.

Odc #10 Sądy dedykowane sprawom z Własności Intelektualnej – już są!

1 lipca 2020 roku w Polsce weszła w życie kolejna nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego, która wprowadza w życie sądy dedykowane sprawom związanym z własnością intelektualną. Na czym polega ta zmiana i jakie będzie mieć znaczenie dla biznesu? Dlaczego tak długo musieliśmy czekać na wprowadzone w prawie zmiany? Jakie kategorie spraw mieszczą się w pojęciu własności intelektualnej? Jakie istotne dla przedsiębiorców i twórców narzędzia wprowadzają nowe przepisy? Jak wpływają one na strategie postępowania w sprawach związanych z ochroną praw autorskich, znaków towarowych, wzorów przemysłowych, patentów, dóbr osobistych czy uczciwej konkurencji? Czy w związku z wprowadzonymi zmianami wyroki dotyczące naruszenia własności intelektualnej będą realizowane szybciej? Czy nasi eksperci widzą ciemne strony wprowadzonej nowelizacji? Na te i wiele innych tematów rozmawiamy z radcą prawnym Sandrą Wieczorek i adwokatem Maciejem Kubiakiem z kancelarii LSW. Podcast dostępny jest też na Spotify, Apple podcasts i innych platformach. Wszystkie linki znajdziecie tutaj: https://gopod.me/1503232556