Pomoc publiczna i fundusze UE

Kancelaria adwokacka LSW doradza swoim Klientom w zakresie finansowania infrastruktury publicznej i usług świadczonych w ogólnym interesie gospodarczym, ze szczególnym uwzględnieniem kwestii selektywności w świetle kryteriów Altmark.
Doradzamy Klientom w procesie dokapitalizowania przez władze publiczne, realizacji zobowiązań inwestycyjnych, w sprawach zmian w systemie regulacyjnym zapewniających selektywny przywilej określonej grupie przedsiębiorstw.

W sprawie funduszy unijnych doradzamy strukturyzując inwestycje w celu zwiększenia ich kwalifikowalności, a także na etapie składania protestów od wyników oceny wniosków. Reprezentujemy Klientów podczas kontroli, doradzając m.in. w zakresie ryzyk związanych z modyfikacjami pierwotnego projektu i korekt finansowych oraz w sprawach o zwrot dotacji, m.in. w transakcjach takich jak przeniesienie dotowanych aktywów, share deal, w tym z udziałem funduszy inwestycyjnych lub spin-off.
Z sukcesem reprezentujemy Klientów przed organami krajowymi (m.in. MRiT, MAP, NCBR, PARP, MFiPR), w tym prowadzimy sprawy sądowo-administracyjne, jak również reprezentujemy beneficjentów przed Komisją Europejską.
Nasze Ostatnie Sukcesy
Doradzaliśmy jednej z większych firm na krajowym rynku usług budowlanych w zakresie minimalizacji wystąpienia ryzyka podwójnego finansowania tych samych kosztów kwalifikowalnych.
WYZWANIE – Wyzwaniem prawnym było zmapowanie odcinków krzyżowania się dotacji i kosztów w zbliżonych projektach Klienta.
ROZWIĄZANIE PRAWNE – Zespół LSW zidentyfikował kategorię wydatków możliwych do sfinansowania mimo, że zakres prac objęty był dwoma programami finansowania.
ROZSTRZYGNIĘCIE – Dzięki naszej analizie Klient mógł uniknąć naruszenia unijnej zasady niełączenia dotacji oraz zakazu podwójnego finansowania.
Kancelaria wygrała w jednym czasie dwie sprawy dotyczące wielomilionowych projektów finansowanych ze środków publicznych w branży medycznej. Sprawy te dotyczyły przedsięwzięć na rynku wyrobów medycznych. Organ uznał za niekwalifikowalne wszystkie wydatki poniesione w związku z zamówieniami sfinansowanymi ze środków publicznych i nakazał ich zwrot. Organ uznał bowiem że doszło do naruszenia zasad wynikających z ustawy PZP, w tym dotyczących kryteriów oceny ofert i opisu przedmiotu zamówienia.
WYZWANIE – Wyzwaniem w tych sprawach było jednocześnie obalenie m.in. zarzutu relokacji projektów i zgromadzenie materiału dowodowego m.in. z laboratoriów znajdujących się poza terytorium UE.
ROZWIĄZANIE PRAWNE – Zespół LSW przedstawił dowody wskazujące na umieszczenie przedsięwzięcia w lokalizacji zgodnej z regułami finansowania oraz potwierdzające kwalifikowalność wydatków poniesionych w świetle zasady konkurencyjności.
ROZSTRZYGNIĘCIE – NCBR będący organem, przed którym toczyły się postępowania w pierwszej instancji umorzył postępowania o zwrot dofinansowań. Stawiane w tych sprawach zarzuty okazały się bezpodstawne.